poniedziałek, 16 maja 2016

Tartu - studenckie miasto Estonii

Tartu można nazwać studencką stolicą Estonii. Większości może kojarzyć się ze słynną fontanną z całującymi się studentami. Nie wiele osób zapewne wie, że Tartu ma kilka powiązań z Polską. Jakich? Zapraszam do dalszej części :)

Do Tartu jechałam z lekkim niepokojem. Na miejscu miałam nocować u osoby znalezionej za pomocą CS. Wszystko było wcześniej umówione i potwierdzone, ale nie umówiliśmy się odnośnie spotkania. W busie brak wi-fi, na miejscu miałam być o 22 i byłam przerażona, że będę musiała szukać innego noclegu nie wiedząc, gdzie iść. Jednak pół godziny przed przyjazdem dostałam wiadomość, mam miejsce do spania. Uff!
Krótka rozmowa z moich towarzyszem przeciągnęła się w kilkugodzinne opowiadanie historii. Nie przeszkadzał mi brak snu poprzedniej nocy. Erik spokojnie mógłby zajmować się prowadzeniem szkoleń motywacyjnych. Jego historia była niesamowicie inspirująca, do wszystkiego doszedł sam. Mieszkał na 3 kontynentach, a Estonię wybrał, bo ... zakochał się w dziewczynie, poznanej przez internet. Są razem bardzo szczęśliwi. Do tego miał niesamowite zainteresowania, w tym astrologię i czytanie z dłoni. Słyszeliście o tym, że każdy z nas ma swój indywidualny horoskop opierający się na układzie gwiazd w chwili naszych narodzin? Mój okazał się na tyle 'dziwny', że już druga osoba miała problem z jego interpretacją.
Mając plan na kolejny dzień byłam gotowa do zwiedzania miasta.

Pisałam we wstępie, że miasto to ma powiązania z Polską. Jakie?
Po pierwsze jest to flaga - biało-czerwona z umiejscowionym na środku herbem miasta. Flaga ta została przyznana miastu Stefana Batorego, w czasie kiedy miasto należało do Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Źródło

Po drugie, podczas zaborów na Uniwersytecie Tartuskim kształciło się wielu Polaków. Miasto miało bardziej niemiecki charakter, a Polacy nie byli na nim dyskryminowani. Powstała tam pierwsza polska korporacja uniwersytecka Konwent Polonia.


Co zobaczyć?


Całujący się studenci

Zacznę od symbolu, czyli fontanny przestawiającej całujących się studentów. Para została stworzona w 1996 roku, jednak sama fontanna znajdowała się na placu ratuszowym już w 1948 i od tamtej pory nowożeńcy wraz z gośćmi weselnymi przychodzą pod fontannę, aby zapewnić sobie szczęście. Warto zobaczyć fontannę także w nocy, gdy jest oświetlona.
Zaraz za fontanną znajduje się Ratusz, w którym znajdziecie Centrum Informacji Turystycznej.


Krzywy dom

Krzywy dom porównywany jest czasami przez mieszkańcow do Krzywej Wieży w Pizie. Powstał pod koniec XVIII wieku. Z jednej strony budynek opiera się na dawnych murach obronnych. Obecnie mieści się tam Muzeum Sztuki.

Uniwersytet

Główny budynek Uniwersytetu w Tartu reprezentuje styl klasycystyczny i został otwarty w 1809 roku. Można w nim zwiedzić znajdujący się na strychu XIX-wieczny karcer dla studentów.
W pobliżu znajduje się budynek zwany Domem von Block (od nazwiska właściciela), będący obecnie częścią muzeum. Na jego ścianie znajduje się mural prezentujący główny budynek uniwersytetu i życie wokół niego w XIX wieku.
Muzeum Uniwersytetu w Tartu znajduje się na niewielkim wzniesieniu za głównym budynkiem w przebudowanym budynku dawnego prezbiterium. W środku możecie zobaczyć m.in. średniowieczne grobowce, pokój szalonego naukowca. Niestety w dniu, w okresie jesienno-zimowym muzeum jest zamknięte w poniedziałki i wtorki, a akurat wtedy tam byłam. Może kolejnym razem się uda.

Przy muzeum znajdują się ruiny katedry uniwersyteckiej. Budowa tej gotyckiej katedry rozpoczęła się w XIII wieku. Została zniszczona podczas wojen inflanckich w XVII wieku i od tamtej pory nie została odbudowana. Pomiędzy jej wieżami znajduje się platforma widokowa. Niestety platforma też była zamknięta, jedna z dołu też wywiera całkiem niezłe wrażenie.
Na tym wzniesieniu znajduje się także stare obserwatorium.

Za katedrą znajduje się niewielki park z dużą liczbą pomników. Można tam także znaleźć kamień, który był pogańskim ołtarzem.
Kościół św. Jana

Kościół ten powstał w XIV wieku. Od innych kościołów wyróżniają go liczne rzeźby wykonane w cegle. Wejście dla osób indywidualnych jest darmowe.
Uniwersytecki Ogród Botaniczny

Ogród znajduje się niedaleko mostu zmieniającego kolory. W okresie wiosenno-letnim z pewnością jest bardziej reprezentatywny. Można na chwilę przystanąć i nacieszyć się zielenią.
Mosty w Tartu

W Tatru znajduje się kilka mostów, które choć nie są wielkie, są dosyć istotne dla miasta.

Most kamienny powstał w XVIII wieku i był poświęcony Katarzynie II. Znajduje się niedaleko Placu Ratuszowego i charakteryzują go 2 łuki. Studenci zapewniają sobie szczęście przed sesją przechodząc po tych łukach. Chociaż jest to niebezpieczne (szczególnie zimą, gdy mogą one być oblodzone) i zostało zakazane po tym, jak jeden ze studentów odniósł dosyć ciężkie obrażenia po upadku, studenci nadal to praktykują. Poniżej widok na stary most.Z tego miejsca można zobaczyć kolejny most. Chociaż pewnie nie odgrywa szczególnej roli, to wygląda bardzo ciekawie, szczególnie w nocy. Oświetlenie mostu zmienia kolory!

Most anielski znajduje się w drodze na wzgórze z katedrą. Na moście znajduje się łacińska inskrypcja "Spokój przywraca siłę". Wg miejscowych podań podczas przejścia przez most należy wstrzymać oddech i pomyśleć życzenie. Niestety nie potwierdzam spełnienia życzenie ;)
Skoro jest most anielski, to musi być także most diabelski. Znajdujący się niedaleko most został wybudowany w 1913 dla uczczenia 300 lat dynastii Romanowów.Gildia św. Antoniego wygląda jak średniowieczny dziedziniec, na którym kiedyś kwitło życie - scena, karuzela dla dzieci. Początkowo też myślałam, że jest to miejsce, w którym przybliża się historie średniowiecznego życia, organizuje pokazy itd. Co prawda możecie mieć okazję zobaczyć kowala przy pracy, ale tak na prawdę gildia jednoczy osoby zajmujące się rękodziełem

Sztuka w Tartu

Ilość pomników, rzeźb czy różnych instalacji artystycznych w tym mieście zadziwia. Prezentuje kilka z nich.
Najbardziej znana jest chyba rzeźba przedstawiająca ojca i syna w tych samych rozmiarach (podobno w nocy można spotkać osoby robiące sobie zdjęcie przy figurze w podobnym odzieniu, czyli bez niego).
W Tartu znajdziecie także wiele muzeów, w tym Muzeum Historii Naturalne, KGB, Zabawek, Piwa, Sztuki czy Muzeum Narodowe.


Informacje praktyczne

Gdzie zjeść?

Restauracja Püssirohukelder znajduje się w dawnej prochowni. Warto tam pójść ze względu na możliwość zobaczenia budynku z wewnątrz. Do tego jedzenie jest smaczne i można wybrać coś w przyzwoitej cenie. Ceny wahają się od 8 do 20 euro. Restauracja znajduje się przy wejściu na wzgórze, niedaleko mostu anielskiego.
Pizzeria La Dolce Vita znajduje się w jednej z ulic starego miasta. Miejsce przyjemne, utrzymane we włoskim stylu. Duży wybór pizz, smacznie.
PS. Będzie mi niezwykle miło, jeśli zdecydujesz się ze mną podzielić swoją opinią bądź przemyśleniami na temat tego postu. Twoje komentarze są moją dodatkową motywacją :)
Bądź na bieżąco, zaobserwuj bloga, polub mnie na facebooku bądź zaobserwuj na Instagramie

16 komentarzy :

 1. Świetne miejsce, koniecznie trzeba odwiedzić! Dzieki za pomysł, pozdrawiam!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Podziel się wrażeniami, gdy w końcu odwiedzisz Tartu! :)

   Usuń
 2. Ale tam ładnie. Ciągle sobie obiecuję, że przy okazji jakiegoś pobytu w Tallinnie na choć jeden dzień skoczę do Tartu, ale póki co nie wyszło. Ale a nuż. Po tym wpisie czuję się an nowo zmotywowana do próbowania ogarnięcia tego :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Trzymam kciuki, żeby kolejnym razem się udało! Nie jest tak daleko, a na powierzchowne przejście miasta starczy dzień. Jestem ciekawa Twoich wrażeń. Podziel się nimi, gdy wrócisz :)

   Usuń
 3. Odpowiedzi
  1. Zgadzam się. W moście się zakochałam :)

   Usuń
 4. Ogród botaniczny zainteresował mnie najbardziej :) Miasteczko piękne i jak kompleksowo przez Ciebie opisane :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję! Ogród musi być jeszcze piękniejszy na wiosnę :)

   Usuń
 5. Szczerze mówiąc, nigdy nie słyszałam o tym mieście, ale patrząc na zdjęcia, doszłam do wniosku, że musi być naprawdę piękne. No i oczywiście, że warto je odwiedzić! :)

  Pozdrawiam,
  Marzena

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przed planowaną podróżą do Estonii też nie wiele wiedziałam o tym państwie i jego miastach. Teraz mam ochotę odkryć więcej :)

   Usuń
 6. Tartu urzeka skromnością. Spędziłam w nim dwa miłe dni. Dziękuję za przywołanie wspomnień. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Cieszę się, że miałam swój wkład w przywołaniu wspomnień :) aż zachciało mi się wrócić i odkryć nowe miejsca :)

   Usuń

Zobacz więcej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...