piątek, 8 kwietnia 2016

Jurmała - łotewski kurort

Jurmała to największy kurort na Łotwie, znajdujący się niecałe 30 km od Rygi. Warto się tam wybrać chociaż na jedno popołudnie, niezależnie od pory roku. W sezonie możemy skorzystać z plażowania, a poza sezonem? Zapraszam na moją opowieść o jesiennej Jurmale.

Jak się dostać?

Z Rygi do Jurmały najłatwiej dojechać pociągiem. Podróż tzw. elektriczką jest ciekawą przygodą samą w sobie, szczególnie, gdy podróżujemy nią po raz pierwszy. Należy wysiąść na stacji Jurmala Majori. Bilet kosztuje 1,40 euro, a podróż trwa pół godziny (rozkład).

Latem można spróbować wypożyczyć rower, droga wydaje się bardzo przyjemna.Ja wspomniałam na wstępie, w Jurmali byłam jesienią, a dokładniej w listopadzie. Jednak pogoda była tak piękna, że gdyby nie moja zimowa kurtka, można by stwierdzić, że zdjęcia zostały zrobione latem. I jeszcze woda była okropnie zimna. Zanurzyłam palce dłoni, które zaraz prawie zamarzły. Ale to nie zniechęciło innych od próby pływania i znalazły się morsy, które postanowiły zaryzykować. Dobrze się bawili, a mnie się robiło zimno na ich widok.


Nie da się ukryć, że letnie kurorty poza sezonem wyglądają trochę inaczej. Główny deptak był raczej opuszczony. Pojedyncze osoby stwierdziły, że pogoda jest wystarczająco słoneczna, aby wyjść na spacer. Kilka sklepów i barów było otwartych, jednak nie było otwartych kramów i wystawionych stolików, jak to jest pewnie latem. Za to na deptaku czekały... koty stęsknione za turystami, którzy w okresie letnim muszą przekarmiać ich brzuszki i mocno tulić. Jako że przeważnie podróżuję bez jedzenia, koty musiały zadowolić się podrapaniem za uszkiem. (chyba podczas każdej podróży zaprzyjaźniam się z miejscowymi kotami. Dobrze, ze moje o tym nie wiedzą ;)

Na deptaku można także zobaczyć kilka bardzo ciekawych budynków, drewniane domy z wieżyczkami w stylu secesji. Aby takich budynków zobaczyć więcej, należy zrobić sobie dłuższą wycieczkę po mieście. Niestety część z nich nie doczekała się (oby jeszcze) renowacji.

Na końcu deptaka znajduje się ogromny globus. Jak widzicie chciałam zaplanować kolejną podróż, ale nie mogłam się zdecydować, co wybrać.
Plaża była dosyć pusta. Słońce, szum morza, mewy. Morze na prawdę zyskało u mnie. Wcześniej kojarzyło mi się głównie z szukaniem wolnego miejsca, ludźmi, którzy sypali na mnie piasek przechodząc, krzyczącymi dziećmi. I powiedzmy sobie szczerze - jeśli nie muszę odespać nocy, to nie potrafię się opalać. Tak więc morze raczej nie jest moim wakacyjnym kierunkiem.
Ale morze poza sezonem to zupełnie inna bajka. Takie spokojnie, wyciszone. Pozwala się zrelaksować, oczyścić umysł i po prostu chłonąć wszystko. Świeże powietrze, lekką bryzę, która otula twarz, szum morza przerywany odgłosem mew. 

Na plaży w Jurmali zobaczymy powieszoną niebieską flagę. Oznacza to, że plaża jest czysta i zadbana.

Idąc plażą można zobaczyć kolejny zabytkowy budynek.Dalej znajduje się hotel o wyglądzie statku. W jego okolicy znalazłam tego uroczego gościa. Żółw jest symbolem długowieczności, co wspaniale wpisuje się w klimat Jurmali, która jest także miejscowością uzdrowiskową.

Więcej o Łotwie przeczytacie tutaj :)

6 komentarzy :

 1. Moją eks współlokatorką i najlepszą kumpelką jest Natalija - Łotyszka z Rygi. Dzięki niej przybliżył mi sie troszkę świat z tego kraju - jakże podobnego do Polski i pięknego! :) DOdaję, będę zaglądać i pozdrawiam! :) draVska.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję bardzo. Łotwa z jednej strony jest tak blisko, a tak nam mało znana. Cieszę się, że twoja przyjaciółka przybliżyła Ci go, to chyba najlepszy sposób - zobaczyć miejsce oczami miejscowego :)

   Usuń
 2. Super wpis! Bardzo ładne fotografie i konkretny opis :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Nigdy nie byłam na Łotwie, ale słyszałam już od wielu osób, że warto ją odwiedzić.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Na pewno, ten kraj ma swój urok :) i jest mniej oblegany przez turystów, co również uznaję za zaletę :)

   Usuń

Zobacz więcej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...