wtorek, 1 marca 2016

Troki i zamek na wodzie

Troki to miasto znajdujące się ok. pół godziny drogi od Wilna. Jego główną atrakcją jest znajdujący się tam zamek na wodzie. Jeśli zamierzacie zrobić sobie kilkudniową wycieczkę do Wilna, Troki powinny pojawić się na waszej liście rzeczy do zobaczenia. Cała wycieczka powinna trwać pół dnia i jest ciekawym urozmaiceniem :)

Jak dojechać?


Do Trok można dojechać busikiem z dworca autobusowego w Wilnie. Koszt biletu to ok. 7 zł. Do Trok kursuje również pociąg.

Radzę sprawdzić wcześniej kurs powrotny, gdyż busik nie kursuje zbyt często.Zamek w Trokach


Zamek to główna atrakcja Trok. Znajduje się na wyspie na jeziorze Galwe (z litewskiego głowa, legenda głosi, że jezioro zamarza dopiero wtedy, gdy pochłonie głowę topielca).
Zamek znajduje się ok. 3 km od dworca. Droga jest prosta i ciężko się zgubić. Można iść wzdłuż jeziora bądź główną ulicą.
Zamek został wybudowany w XIV w przez księcia Kiejstuta. W tym czasie Troki były stolicą Litwy, a zamek pełnił głównie funkcje obronne. W kolejnym wieku stał się miejscem bardziej reprezentatywnym, a jego wnętrza zostały bogato ozdobione. W kolejnych wojnach zamek mocno ucierpiał i zaczął popadać w ruinę. Próby jego rekonstrukcji podejmowano dopiero na początku XX w., ostatecznie ukończono je po II Wojnie Światowej.

Godziny otwarcia i cennik tutaj.


 W zamku obecnie znajduje się muzeum prezentujące m.in. historię rekonstrukcji zamku, jego historię oraz historię regionu, a także wygląd ówczesnych komnat.


Nad brzegiem jeziora znajdują się kioski z pamiątkami oraz małe restauracje. W okresie letnim można wypożyczyć łódki i popływać po jeziorze. Mimo tego, że ja w Trokach byłam w grudniu, właściciel oferował mi godzinną przejażdżkę łódką wokół zamku.
Pałac Tyszkiewicza

Z brzegu widać znajdujący się po drugiej stronie pałac hrabiego Tyszkiewicza wraz z otaczającym go parkiem. Pałac został wybudowany pod koniec XIX wieku. Zaledwie 2 lata temu został oddany do użytku i obecnie oferuje zwiedzającym zwiedzanie odrestaurowanych sal. Bardzo żałuję, że o tym nie wiedziałam, bo uwielbiam pałace. Niestety pan oferujący mi przejażdżkę łódką stwierdził, że może tam podpłynąć, ale zwiedzać pałacu nie można.


ulica Karaimu

Karaimi to miejscowa mniejszość narodowa pochodzenia tureckiego. Na Litwie osiedlili się w XVI wieku za sprawą księcia Witolda. Pełnili oni jego zaufaną straż, dostali majątki ziemskie i dostali pozwolenie na budowę własnej świątyni. Ulica Karaimu to charakterystyczna budowa z kolorowymi parterowymi domkami o dwuspadowym dachu i 3 oknach wychodzących na ulicę - dla Boga, dla Witolda i dla domowników. Na ulicy znajdują się też gospody z tradycyjną kuchnią karaimską oraz kemesa - jedna z trzech karaimskich świątyń na świecie. 

16 komentarzy :

 1. Nie wiedziałam, że takie ładne miejsca znajdują się w tamtej okolicy :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jest tyle pięknych miejsc, o których niestety się nie wie, bo są dosyć małe.

   Usuń
 2. Od dawna ten zamek jest na mojej liście must see. Mam nadzieję kiedyś tam dotrzeć, może będzie to w drodze do Wilna? :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Wilno i Troki to świetne połączenie, bo znajdują się bardzo blisko siebie :)

   Usuń
 3. Relacja turystyczna historia w tle, piękne zdjęcia to jest to co lubię a Wilno to mój cel podróży w przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. o Wilnie już zamieściłam post, więc może zainspiruje Cię do zobaczenia tego, co ja :) a wtedy warto zahaczyć o Troki!

   Usuń
 4. Bardzo pochłonęła mnie Twoja fotorelacja, urocze miejsca, które warto samemu odwiedzić. :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Troki są mało znane, więc mam nadzieję, że trochę więcej osób się o nich dowie :)

   Usuń
 5. Piekne zdjęcia i miejsce, które warto w przyszłości zobaczyć. Dziękuje i pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Piękne miejsca z ciekawą historią :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Odpowiedzi
  1. Piękny! Aż mi smutno, gdy pomyślę, że usłyszałam, że nie można tam wejść (co niestety było nieprawdą)

   Usuń
 8. Lubię zwiedzać zamki, a to miejsce wygląda bardzo klimatycznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Otoczenie jeziora dodaje mu niesamowitego klimatu :)

   Usuń
 9. Moje must see się spełniło kilka lat temu. W letni weekend. :) Zamek był po prostu cudowny. Słońce, pogoda idealna na zwiedzanie. 2-3 godziny to za mało na Troki, ale miałem na Litwę poza Wilnem, tylko jeden dzień. :(

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Jeśli pogoda dopisuje, kilka godzin to na pewno nie wiele, szczególnie, że przy pięknej pogodzie można popływać na wodzie.
   Cieszę się, że udało Ci się zobaczyć zamek. Wilno i Troki nie są tak daleko, więc może uda się powtórzyć wyjazd :)

   Usuń

Zobacz więcej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...