czwartek, 17 marca 2016

Pałac Pilsrundale

Pierwszy raz o pałacu w Rundale dowiedziałam się odwiedzając zamek w Trokach. W jednej z komnat była wystawa zamków i pałaców na Litwie i pobliskich krajach. Zdjęcie pałacu tak bardzo mi się spodobało, że uwieczniłam je z myślą o tym, że kiedyś go odwiedzę. Prawie rok później znalazłam się tam!


Jak dojechać?

Jeśli podróżujecie bez własnego transportu, do Pilsrundale można dojechać autobusem, który ma przystanek przed pałacem. Ja jechałam z Kowna i miałam przesiadkę w Bauske (rozkład tutaj). W Bauske można odwiedzić też średniowieczny zamek. Miałam nadzieję o niego zahaczy i zrobić zdjęcia, ale okazało się, że czas, który mam pomiędzy przesiadką, muszę przeznaczyć na dojście na inny przystanek.
Inną opcją jest jechać autobusem z Jełgawy (rozkład) (tam kierowałam się później).


Krótka historia

Nazwa Rundale wywodzi się z j. niemieckiego i oznacza dolinę pokoju.
Pałac został wybudowany w 1735 roku przez rodzinę Bironów. Do jego budowy wykorzystano m.in. kamienie i cegły ze znajdującego się tam wcześniej zamku (zamek został wybudowany w XV wieku i był zamieszkiwany przez rodzinę Grotthus). Wnętrze pałacu zostało zniszczone na początku XIX wieku podczas trwającej wojny francusko-rosyjskiej. Następnie pałac był w posiadaniu rodziny Shuvalov, która zajęła się jego renowacją. Ponownie uległ zniszczeniu podczas I Wojny Światowej, a po jej zakończeniu w jego wnętrzu działała szkoła. W latach 40 XX wieku pałac został przekazany w ręce Muzeum Narodowego i zaczęła się jego rekonstrukcja i przekształcanie w muzeum

Przydatne informacje
W pałacu można zwiedzić odrestaurowane pokoje, a także zwiedzić różne wystawy w części muzealnej. Pokoje są pięknie odnowione, co możecie zobaczyć na zdjęciach. W pałacu znajdują się sale balowe, sypialnie, gabinety, pokoje dzienne. W pałacu można spokojnie spędzić kilka godzin podziwiając kwiatowe tapety, piękne zdobienia, kolorowe freski.


Dorzucam wam 2 selfie w pałacowych lustrach.Nie można także zapomnieć o pałacowych ogrodach. Ja co prawda nie mogłam podziwiać ich prawdziwego piękna, ale wyobrażam sobie jak muszą wyglądać wiosną i latem :)
Szykując się na podróż szukałam innych pałaców, które mogłabym zwiedzić. Niestety nie znalazłam informacji o innych pałacach na Litwie, Łotwie czy w Estonii. Jednak ten w Rundale zdecydowanie jest warty zobaczenia!
A może wy znacie jakieś pałace w tych państwach?8 komentarzy :

 1. Przepiękne zdjęcia, pałac robi duże wrażenie;)

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny ten pałac, chętnie bym odiwedziła! No i nie ma to jak selfie w pałacowym lustrze :D
  Niestety nie znam żadnych pałaców w tych krajach, wiec chyba niezbyt mogę doradadzić :(
  Trzymaj się ciepło!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Haha, normalnie nie lubię selfie, ale nie mogłam się oprzeć, żeby nie zrobić w pałacu ;D jak współczesna księżniczka :P

   Usuń
 3. Piękne zdjęcia, cieszę się że udało ci się odwiedzić ten pałac. Mój faworyt to zdecydowanie Pałac Schönbrunn! ;) Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Moim też! Za każdym razem, gdy odwiedzam Wiedeń, jadę do parku by choć przez chwilę pospacerować po alejkach i popatrzeć na miasto z góry :)

   Usuń
 4. Piękne wnętrza pałacu i piękna pani w lustrze :D

  OdpowiedzUsuń

Zobacz więcej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...