wtorek, 15 marca 2016

Łotwa - krótki przewodnik

Łotwa to niewielki kraj z 2 mln mieszkańców, z czego 1/3 z nich zamieszkuje stolicę - Rygę. Łotysze sami żartują z wielkości swojego kraju, usłyszałam nawet żart. Spotyka się Łotysz z Chińczykiem i mówi: - Was jest tak wielu, nas tylko 2 mln. Chińczyk odpowiada: - A w którym hotelu? 
Jeśli sami nie wiele wiecie o Łotwie, a chcecie o niej poczytać, zapraszam na post :)Łotwa była moim drugim zwiedzonym nadbałtyckim krajem. Kiedy przygotowywałam się do podróży, miałam problem ze znalezieniem informacji, co warto zobaczyć na Łotwie. Zdarzały się posty o Rydze, ale co poza tym? Jak wygląda poruszanie się po kraju, jacy są ludzie? Nic. W swojej podróży wyznaczałam więc sama pewne ścieżki.

Odwiedzone przeze mnie miejsca:

- Pilsrundale
- Jelgava
- Dobele
- Jurmała
- Ryga
Jak dostać się na Łotwę?

Z Warszawy do Rygi można dostać się za pomocą m.in. przewoźnika Lux Express bądź Ecolines.
Ja sama podróżowałam z Kowna i stamtąd do Bauske udałam się za pomocą Ecolines.
Niedaleko Rygi znajduje się także międzynarodowe lotnisko Ryga.


Garść przydatnych informacji


 • Czas na Łotwie jest przesunięty o jedną godzinę do przodu.
 • Na Łotwę najlepiej wybrać się na wiosnę i latem. Pogoda podobna do naszej, aczkolwiek troszkę chłodniej. Sama byłam w listopadzie i miałam szczęście, bo było całkiem znośnie.
 • Podobnie jak na Litwie, na Łotwie znajduje się sieć Drogas (sieć drogerii), którą polecam ze względu na dużą gamę produktów Natura Siberica, Planeta Organica.
 • Po Łotwie najłatwiej przemieszczać się autobusami. Jeśli jedziemy minibusikiem, bilet lepiej kupić w kasie, wtedy mamy gwarantowane miejsce siedzące. Kupując u kierowcy, może się okazać, że będziemy stać. Autobusy mają swoje przystanki, jednak wielokrotnie zdarzało się, że autobus zatrzymywał się na prośbę pasażera na środku drogi i go wysadzał.
 • Walutą Łotwy jest euro.
 • Popularnym sportem na Łotwie jest skijoring, czyli sport uprawiany parami, gdzie jeden zawodnik prowadzi motor, a drugi jest ciągnięty przez niego na nartach. Po raz pierwszy się z tym sportem spotkałam, gdy poznałam kilkukrotnego zwycięzcę!
 • W większości miejsc raczej bez problemu dogadamy się w języku angielskim. Bardzo przydatny może być również język rosyjski. Ponad 1/4 mieszkańców Łotwy stanowią Rosjanie, z tego względu każdy na Łotwie mówi po rosyjsku (podobno Rosjanie nie chcą uczyć się łotewskiego, więc Łotysze zaczęli uczyć się rosyjskiego).
Sama miałam ciekawą sytuację. W Rydze Rosjanka zauważyła, że stoję z rozłożoną mapą i zaoferowała pomoc. Podziękowałam, ale była uparta. Swoim kalekim rosyjskim wytłumaczyłam, że nie mówię w tym języku i komunikacja będzie trudna. Okazało się, że kilkakrotnie odwiedzała Polskę i mogę mówić w swoim języku, a ona mnie zrozumie. Po chwili do konwersacji dołączyła się jej koleżanka (też Rosjanka) i zagadywała w j. angielskim. Kompletnie zgłupiałam, ale kontynuowałyśmy rozmowę, każda w innym języku, ale ostatecznie się rozumiałyśmy :)


Rozmówki łotewskie

Dzień dobry - Labrīt
Do widzenia - Ardievu, Sveiki
Cześć - Labdien
Na razie, do zobaczenia - ardievas
Dziękuję - Paldies
Proszę - lūdzu
Przepraszam - Atvainojiet
Na zdrowie! - PriekāCo zjeść na Łotwie?

Tradycyjna kuchnia łotewska jest bardzo prosta i raczej ciężko będzie znaleźć tradycyjną łotewską restaurację. Na jej kształtowanie wpływ miała kuchnia litewska, niemiecka i rosyjska. Kuchnia łotewska jest raczej ich uproszczeniem, często jest nazywana kuchnią chłopską. Dodają też do potraw sporo kminku.
Miałam okazję nocować u Łotyszy i zapoznać się z ich tradycyjną kuchnią. Jedzenie jest raczej tłuste. Zamiast wędlin jedzą pieczone mięso bądź golonkę. Na śniadanie dostałam naleśniki z serem żółtym (były pyszne aczkolwiek dla mnie trochę bardziej nadają się na obiad).

Co kupić na Litwie?


 • kolejny breloczek do kolekcji. Typowe pamiątki najłatwiej kupić w Rydze. Najtaniej znajdziemy je w budkach niedaleko dworca kolejowego.

 • kosmetyki. Podobnie jak na Litwie, na Łotwie możemy znaleźć sieć drogerii Drogas. Polecam szczególnie kosmetyki Planeta Organica. Mają bardzo fajny, naturalny skład. W promocji płaciłam 9 zł, normalnie ok. 12zł (300 ml).
Źródło

 • słodycze Laima - marka łotewska. Do domu przywiozłam czekoladę mleczną z czarną porzeczką, ale mnie nie zachwyciła. Może dlatego, że jeśli jem czekoladę to tylko Lindta lub Milkę ;)
 • inne słodycze - nie są to produkty typowo łotewskie, pochodzą z sąsiednich krajów. Polecam słodycze Zefir (pianki, miękkie w środku z chrupiącą skórką), chipsy Estrella, słodkie serki twarogowe, które znajdziemy w sklepie w lodówce z lodami.
                                                                                                                                                                   


Brak komentarzy :

Prześlij komentarz

Zobacz więcej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...