środa, 23 marca 2016

Jełgawa - nowe stare miasto

Na kolejne miejsce swojej wyprawy po Łotwie postanowiłam wybrać Jełgawę. Jest to czwarte co do liczby mieszkańców miasto w tym kraju. W przewodniku pisałam wam, że Łotwa jest małym krajem i aż 1/3 mieszkańców mieszka w stolicy. Jełgawę zamieszkuje tylko 65 tysięcy osób, czyli mniej więcej tyle, ile moje rodzinne miasto. Co może zaoferować nam Jelgava?Gdzie spać?

W Jełgawie ciężko jest znaleźć nocleg dla podróżnika. Hoteli nie ma tutaj zbyt wiele, a hosteli nie ma w ogóle. Jeśli nie chcecie wydawać za nocleg ponad 100 złotych (co jest bardzo wysoką ceną jak na wschód), lepiej do Jełgawy wybrać się na jednodniową wycieczkę z Rygi. Jeden dzień w zupełności wam wystarczy.
Ja postanowiłam skorzystać z couchsurfingu. Było to moje pierwsze doświadczenie jeśli chodzi o ten serwis, a przynajmniej spanie u hosta. Podróżowałam sama, więc muszę się przyznać miałam bardzo duże obawy. Natomiast trafiłam cudownie. Moja hostka była przeurocza, oprowadziła mnie po mieście i opowiedziała mnóstwo historii. Dzieliłyśmy się opowieściami i własnym doświadczeniem. Przyjęła mnie bardzo ciepło. Nadal mamy kontakt i mam nadzieję, że kiedyś odwdzięczę się jej za gościnę :) Thank you Monta!
Ponieważ mieszkała ona w Dobele, miałam również okazję zwiedzić to miasteczko, przejść się po rynku, zobaczyć  ruiny zamku i napić się łotewskiego piwa.


Gdzie zjeść?

Mogę wam polecić Bistro Silva. Moja hostka poleciła mi to miejsce i razem zjadłyśmy tam obiad. Typowa restauracja z jedzeniem na wagę, więc raczej każdy znajdzie tam coś dla siebie, a ceny też nie są wysokie. Bistro jest połączone z cukiernią o tej samej nazwie.


Co zobaczyć?

Sprawę zwiedzania miałam bardzo ułatwioną. Monta zabrała mnie do informacji turystycznej, gdzie wzięłam potrzebne mapki i ulotki. Razem z nią przeszłam miasto, wskazała mi miejsca, do których mogę zajrzeć kolejnego dnia, a do kilku weszłyśmy razem.

Niestety miasto zostało prawie w 90% zniszczone w czasie II Wojny Światowej i wiele z budynków nie zostało odbudowanych, a te które odbudowano, nie odzyskały dawnej świetności z czasów panowania tam książąt Courtlandu.

Pałac w Jelgawie

Kolejny pałac na liście ;) Ten barokowy budynek powstał w połowie XVIII wieku i obecnie mieści się tam Uniwersytet Rolniczy. Chciało by się studiować w takim budynku, prawda? Niestety, jak większość pałaców i innych budynków, pałac w Jelgawie uległ zniszczeniu w czasie II Wojny Światowej. Odbudowali jego fasadę, natomiast środek nie został utrzymany w pałacowej wersji i przypominał mi trochę moją podstawówkę. Lastryko na podłodze, żółta lamperia na ścianach i te klimaty.
W pałacu można zwiedzić wystawę poświęconą II Wojnie Światowej (za darmo) oraz wejść do podziemi i zobaczyć krypty dynastii książąt Courlandu, którą można zwiedzać jedynie w okresie letnim.
Wyspa Sala

Wyspa Sala znajduje się po przeciwnej stronie mostu prowadzącego do pałacu. Wyspę zamieszkują dzikie konie, jeśli będziecie mieli szczęście, będziecie mogli je dostrzec. Niestety w czasie zimy schowały się wewnątrz lądu.

Źródło
Wieża kościoła św Trójcy

Kościół s. Trójcy był pierwszym luterańskim kościołem zbudowanym z kamienia. Przez wiele lat (a nawet kilka wieków) był to największy kościół w tej części Łotwy, jednak uległ zniszczeniu w czasie II Wojny Światowej i nigdy nie został odbudowany. Rekonstrukcji została oddana tylko jego 50-metrowa wieża. Obecnie znajduje się tam informacja turystyczna, interaktywna wystawa poświęcona m.in. historii Jełgawy i Zemgale, a także wystawa narodowych strojów Łotwy. Na najwyższym piętrze znajduje się taras widokowy. Koszt biletu to 2,5 euro.Akademia Petrina

Budynek znany jako Akademia Petrina został wybudowany pod koniec XVIII wieku i mieścił pierwszy uniwersytet na Łotwie. Obecnie znajduje się tam muzeum opowiadające historię Jelgawy i jej regionu, a także wystawy malarstwa i fotografii. Koszt biletu: 1,5/3 euro
Cerkiew św. Szymona i Anny

Cerkiew znajduje się dosłownie kilka kroków od Akademii Petriny, więc warto tam zajrzeć. Niebieski dach pięknie kontrastuje z białymi ścianami. Cerkiew posiada 9 dzwonów.


Promenada

Pomiędzy akademią a pałacem rozciąga się promenada. Z obu jej stron znajdują się miejsca do spacerów, jazdy na rowerze, a latem do uprawiania sportów wodnych i opalania się. Obszar jest stosunkowo nowy, został skończony na początku XXI wieku.

Znajdziemy tutaj mini latarnię morską i drzewa miłości, na których nowożeńcy zakładają kłódki. Zostały one tutaj postawione, aby uchronić most przed 'kłódkowaniem'.

Jest też pomnik biednego studenta, który odnosi się do starej łotewskiej piosenki, a studencie będącym z dala od rodziny i przyjaciół i nie mogącym znaleźć sobie lokum do spania. Na zdjęciu możecie zobaczyć, że lewy but studenta jest wyświecony, nie udało mi się jednak dowiedzieć w czym szczęście student ma przynieść (może w egzaminach, skoro to student?)
Symbolem miasta jest łoś. Jego posąg można znaleźć na obrzeżach miasta.Stare miasto

Stare miasto znajduje się poza centrum miasta. Jest to kilka budynków oraz brukowana droga, która nie została zniszczona podczas II Wojny Światowej. Tę część miasta widziałam z samochodu w drodze do Dobele.


Źródło8 komentarzy :

 1. Pomnik biednego studenta? Boskie!
  Czy na wszelki wypadek dotknęłaś buta?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Oczywiście! Wierzę w odrobinę magii w życiu :)

   Usuń
 2. Nie miałam nawet pojęcia, że istnieje takie miasto, a tu proszę! Super zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Drzewka miłości o wiele lepiej się prezentują niż mosty obwieszone kłódkami. A pomnik biednego studenta jest świetny! :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Racja, wpadli na ciekawy pomysł i uchronili most przed ewentualnym zniszczeniem :)

   Usuń
 4. Ten pomnik studenta rewelacja :) Łoś też fajny :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Bardzo ciekawa relacja. Podoba mi się zwłaszcza stare miasto zachowane w takiej formie. Byłam kilka razy w Łotwie, ale zawsze przejazdem.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Może następnym razem uda się zatrzymać :)

   Usuń

Zobacz więcej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...