środa, 24 lutego 2016

Litwa - krótki przewodnik

Nam Polakom Litwa pewnie głównie kojarzy się z unią lubelską, kiedy to powstała Rzeczpospolita Obojga Narodów - Polski i Litwy, a także z naszym wieszczem Adamem Mickiewiczem i jego inwokacją, której każdy pewnie musiał się nauczyć na pamięć. "Litwo, Ojczyzno moja...".

Do tej pory byłam na Litwie dwukrotnie, pierwszy raz odwiedziłam Wilno i Troki (wyjazd jednodniowy), za drugim razem Kowno i ponownie Wilno (wycieczka do krajów nadbałtyckich).

Odwiedzone przeze mnie miejsca:
- Kowno
- Wilno
- Troki
- Mierzeja Kurońska


Jak dostać się na Litwę?

Z Warszawy, a tym bardziej Białegostoku nie jest trudno dostać się na Litwę. Kilka godzin w autobusie, najlepiej nocny kurs, i jesteśmy na miejscu.
Ja korzystałam z oferty Simple Express i płaciłam za bilety 12 zł (kupione odpowiednio wcześniej). Autokar zatrzymuje się w Kownie i w Wilnie. Niedawno do Wilna jeździł też PolskiBus, ale obecnie nie widzę tej trasy na mapie przewoźnika. Z pewnością kursują tam jeszcze inni przewoźnicy.
Litwa ma także 4 międzynarodowe lotniska - w Wilnie, Kownie, Szawle i Palandze.


Garść przydatnych informacji


 • Czas na Litwie jest przesunięty o jedną godzinę do przodu.
 • Na Litwę najlepiej wybrać się na wiosnę i latem. Pogoda podobna do naszej, aczkolwiek troszkę chłodniej. Sama byłam w listopadzie i miałam szczęście, bo było całkiem znośnie.
 • Na zakupy warto wybrać się do Rimi lub Iki (sieć marketów) i Drogas (sieć drogerii)
 • Najlepiej i najłatwiej podróżować autobusami międzymiastowymi. Bilet można kupić w kasie bądź u kierowcy.
 • Rozkład jazdy dla podróżujących koleją.
 • Spotkałam się z opiniami, że Litwini nie przepadają za Polakami. Sama nie miałam styczności z nieodpowiednim zachowaniem w stosunku do mojej osoby.
 • Aczkolwiek na ulicach nie jest tłoczno, i samotne poruszanie się nocą po Wilnie może być nieciekawe.
 • Od 1 stycznia 2015 roku walutą Litwy jest euro.
 • W większości miejsc raczej bez problemu dogadamy się w języku angielskim. Bardzo przydatny może być również język rosyjski, szczególnie w kontakcie ze starszymi osobami. Podróżując lubię również znać podstawowe zwroty w danym języku, więc poniżej je zamieszczam :)


Rozmówki litewskie

Dzień dobry - labas rytas, labas
Do widzenia - sudie
Cześć - garbė
Na razie, do zobaczenia - iki
Dziękuję - ačiū
Proszę - prašomCo zjeść na Litwie?


 • Cepeliny - ziemniaczane kluski z mięsem w środku
Źródło
 • Chłodnik Litewski - rodzaj barszczu czerwonego z kefirem
Źródło
 • Kołduny

ŹródłoCo kupić na Litwie?


 • kolejny breloczek do kolekcji. Po typowe pamiątki lepiej udać się na stragany starszych pań, ceny są często o połowę niższe niż w sklepie, a i radość z takiego lokalnego zakupu większa. Mój kosztował ok. 7 zł.

 • kosmetyki. Obecnie coraz łatwiej znaleźć w Polsce produkty np. Babuszki Agafii czy Natura Siberica. Kiedy po raz pierwszy odwiedziłam Litwę, były to dla mnie nowości. Ja zaopatrzyłam się w szampony i odżywki Planeta Organica. Fajny, naturalny skład. W promocji płaciłam 9 zł, normalnie ok. 12zł (300 ml).
Źródło

 • słodycze Pergale - marka litewska. Skusiłam się na 2 czekolady - waniliową i z owocami leśnymi, ale nadzienia było o wiele mniej niż było to widoczne na opakowaniu. Szału nie zrobiła.
Źródło

 • inne słodycze - nie są to produkty typowo litewskie, pochodzą z sąsiednich krajów. Polecam słodycze Zefir (pianki, miękkie w środku z chrupiącą skórką), chipsy Estrella, słodkie serki, które znajdziemy w sklepie w lodówce z lodami.
                                                                                                                                                                   

4 komentarze :

 1. Byłam na Litwie, choć bliski sąsiad to kultura i ludzie zupełnie inni, ale zarówno państwo jak i miasta bardzo klimatyczne.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Rzeczywiście można by się spodziewać większych podobieństw, szczególnie, że mamy wspólną historię. Jednak nawet sam język jest zupełnie inny, niesłowiański.

   Usuń
 2. Mnóstwo przydatnych i praktycznych informacji w jednym miejscu :) Marzę o wyjeździe na Litwę, teraz już wiem, że warto :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję. Mam nadzieję, że kolejne posty z poszczególnymi miastami również okażą się przydatne :)

   Usuń

Zobacz więcej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...