sobota, 27 lutego 2016

Kowno - czasowa stolica Litwy


Kowno to drugie pod względem wielkości miasto na Litwie. Skrywa w sobie pamiątki historii i wielu narodów. Ile można zobaczyć w ciągu jednego dnia?Gdzie spać?Ja wybrałam hostel R hostel. Jest dobrze ulokowany, znajduje się pomiędzy dworcem a centrum. Pokoje i łazienka schludne, kuchnia wyposażona w podstawowe elementy i pełen zestaw herbat. Problemem dla mnie było to, że w Kownie zjawiłam się po 6, czekałam aż się rozwidni i ok 8 wyruszyłam do hostelu, aby zostawić tam swój bagaż. Niestety na drzwiach widniała informacja, że drzwi będą otwarte po godz. 14 i pomimo moich prób, nie udało mi się tam dodzwonić. Za nocleg zapłaciłam ok. 35 zł.
Znajoma Litwinka opowiadała jak to wszystkie dziewczyny stamtąd są niesłychanie piękne. Idąc głównym deptakiem w Kownie cały czas mijały mnie wysokie, szczupłe dziewczyny, które zarzucały swoimi błyszczącymi włosami do pasa. Zastanawiałam się, co ja tam robię. Na szczęście dla mnie w innych miastach Litwy to uczucie już mi nie towarzyszyło ;)


Gdzie zjeść?

Największy wybór restauracji, kawiarni i knajpek znajdziemy na Alei Wolności. Jest to jeden z najdłuższych deptaków w Europie, jego długość mierzy 1,7 km. Jej położenie idealnie wskazuje kierunki wschód-zachód.


Co zobaczyć w Kownie?


Ruiny zamkuWidoczne obecnie ruiny przedstawiają pierwszy kamienny zamek wybudowany na Litwie. Powstał on w XIV w. Jego głównym zadaniem była obrona państwa przed najazdami krzyżaków. Kilkakrotnie przez nich zdobyty, uległ licznym zniszczeniom, które powiękształy się w kolejnych okresach. Prace restauracyjne rozpoczęto w połowie XX w. W zamku znajduje się muzeum.

Park Santaka

Jest to park, w którym znajduje się m.in. zamek, którego zdjęcia możecie zobaczyć wyżej. Oprócz tego jest tam ołtarz, na którym poganie składali swoje ofiary; górka, na której Jan Paweł II odprawiał mszę czy też kościół św. Jerzego.
Kościół świętego Michała Archanioła

Trudno nie zauważyć tego kościoła. Znajduje się on na początku głównego deptaku w mieście, a do tego jego majestatyczne białe mury i pięć kopuł jest widoczne z daleka. Pierwotnie pełnił funkcję kościoła prawosławnego, obecnie należy do kościoła rzymsko-katolickiego. 

Ratusz


Ratusz, zwany też Białym Łabędziem ze względu na swoją wysoką białą wieżę. W podziemiach ratusza znajduje się muzeum ceramiki.


Kościół św. Franciszka Ksawerego

Kościół znajduje się na tym samym placu co Ratusz. Znajduje się tam punkt widokowy, z którego można zobaczyć z góry plac ratuszowy i część starego miasta.Most Witolda Wielkiego

Most Witolda Wielkiego łączący 2 brzegi Niemna jest znany też jako "najdłuższy most na świecie", ponieważ przejście go zajmowało 13 dni. Otóż sam w sobie nie jest taki długi, a wynika to z tego, że Kowno należało do Królestwa Rosyjskiego, a znajdująca się po drugiej stronie Aleksota do Królestwa Prus. Po obu stronach rzeki obowiązywały różne kalendarze i różnica między nimi wynosiła te 13 dni.

Funikular

Jest to kolej linowa znajdująca się na Zielonej Górze. Jest to jedna z najstarszych kolei linowych w Europie, została wybudowana w 1931 roku. Prowadzi ona do kościoła Zmartwychwstania Pańskiego i taras widokowy. Kolejka prowadzi 75 m w górę. Wokół niej ustawione są rzeźby. W okolice kościoła można też dostać się schodami znajdującymi się w pobliżu. 

    
Źródło


Kościół Witolda

Kościół pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny nazywany jest też Kościołem Witolda, ponieważ został ufundowany przez księcia Witolda w podzięce za uratowanie życia w bitwie. Jest to najstarsza świątynia wybudowana w Kownie, znajduje się nad brzegiem Niemna. Po raz pierwszy zniszczony przez Moskali w 1655 roku, ponownie w użytku od 1919.Cmentarz karmelicki w KownieCmentarz funkcjonował od połowy XIX w. do połowy XX w. Był podzielony na części - prawosławną, katolicką, ewangelicką i mahometańską. W okolicy znajduje się cerkiew, sobór i meczet. Obecnie cmentarz został zamieniony na Park Pokoju.

Dolina MickiewiczaDolina Mickiewicza to część parku Dąbrowa w Kownie znajdujący się kilka minut drogi od centrum. W dolinie tej Mickiewicz spędzał wiele czasu, a nawet opisał jej piękno w poemacie "Grażyna": 
Widziałem piękną dolinę przy Kownie
Kędy rusałek dłoń wiosną i latem
Ściele murawę, kraśnym dzierga kwiatem;
Jest to dolina najpiękniejsza w świecie.

Przyjaciele Mickiewicza umieścili w dolinie kamień, na którym wyrysowali inicjały wieszcza. Kamień wraz z opisującym go poematem nadal się tam znajduje.

Niestety do parku wybrałam się, gdy zaczęła się szarówka i nie odnalazłam tablicy zanim zrobiło się całkowicie ciemno. Park nie jest oświetlony, dlatego też postanowiłam wrócić w okolice centrum

Źródło


W Kownie znajduje się wiele muzeów. Gdy przygotowywałam ten opis, odkryłam, że jest ich o wiele więcej niż myślałam. Sama przeważnie nie przepadam za wizytami w muzeach, ale wspomnę wam o tych, o które warto zahaczyć chociaż z zewnątrz.


Muzeum Poczty, Telekomunikacji i InformatykiMuzeum znajduje się przy starym rynku. Z zewnątrz możemy zobaczyć dyliżans poczty konnej.Dom PerkunasaKamienica wybudowana na przełomie XV i XVI wieku. Perkunas (Piorun) był najważniejszym pogańskim bogiem na Litwie. Właśnie jego posąg znaleziono podczas renowacji budynku w XIX wieku i od tej pory kamienica przyjęła nazwę tego bożka. Wewnątrz mieścił się kościół, internat, szkoła, teatr. Obecnie dom Perkunasa należy do jezuickiego gimnazjów i znajduje się tutaj m.in. wystawa dotycząca życia i twórczości Adama Mickiewicza.

Muzeum DiabłówW Kownie znajduje się jedyne w Europie muzeum diabłów, które powstało dzięki zbiorom malarza Żmuidzinawicziusowa..W linku znajdziecie wszystkie informacje odnośnie godzin otwarcia i cennika. Człowieczek z rogami nie leży w zakresie moich zainteresowań, więc odpuściłam sobie wizytę w środku.Muzeum WojskaMuzeum Wojska jest dla mnie bardziej interesujące ze względu na znajdujące się w pobliżu rzeźby mające upamiętnić śmierć osób w walce o niepodległość Litwy. Kojarzycie siewcę, który w nocy sieje gwiazdy? Widziałam wcześniej zdjęcia tej rzeźby, ale nie wiedziałam, że znajduje się ona akurat w Kownie.
Przy grobie Nieznanego Żołnierza płonie Wieczny Ogień.


IX Fort

Wokół Kowno przed I Wojną Światową wybudowane 9 fortów, 2 z nich zostały obecnie przekształcone w muzeum i można je zwiedzać. Fort IX jest znany z przeprowadzonej tutaj masowej egzekucji Żydów podczas II Wojny Światowej, zginęło w sumie ponad 100 tysięcy osób. W muzeum znajduje się opis historii wojny i zagłady oraz pomnik poświęcony pamięci ofiar.

źródło
Akwarium z rekinamiNa informację o akwarium znalazłam przypadkiem. Jest to jedno z 10 największych akwariów na świecie i znajduje się w centrum handlowym Mega. Niestety znajduje się ono na obwodnicy, więc ze względu na utrudniony dojazd i niewystarczająco ilość czasu, odpuściłam sobie tą atrakcję. Jeśli jednak będziecie w Kownie troszkę dłużej, akwarium wydaje się być warte zobaczenia.

źródło7 komentarzy :

 1. Bardzo ciekawa relacja. Chętnie zwiedziłabym miejsca, o których piszesz, zwłaszcza Dolinę Mickiewicza :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ja żałuję, że nie odnalazłam kamienia z cytatem, może jakby park był oświetlony, to bym jeszcze poszukała, a że był ciemno, to wolałam zawrócić.

   Usuń
 2. Nie miałam pojęcia, że jest tam tyle ciekawych muzeów. Na pewno warto pojechać. A jak najlepiej tam dotrzeć, jeśli nie podróżuje się samochodem?

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Z Warszawy najlepiej dostać się tam z SimpleExpress, jest nocna linia i można trafić na tanie bilety. Ja właśnie tak jechałam :) Możesz jeszcze sprawdzić Ecolines, albo pociągiem, busem już z Wilna.

   Usuń
 3. mam nadzieję, że kiedys tam dotrę... Twoje opisy i zdjęcia są bardzo zachęcające... muszę namówić męża na wycieczkę...

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo miło mi to słyszeć :) Warto się udać. Nie jest daleko, ceny niskie, a możemy zobaczyć coś innego niż oblegany zachód oraz zauważyć polskie akcenty :)

   Usuń
 4. Przejeżdzaliśmy obok Kowna za każdym razem przemierzając trasę Finlandia - Polska via Baltica. Twoja fotorelacja zachęciła mnie, by tym razem zamiast Rygi zatrzymać się własnie w Kownie. Jedyny problem to nocleg dla rodziny, marne mają hotele według naszej wiedzy, to nas hamowało dotychczas. Kocham szukać polskich akcentów. Naprawdę fajna, zwarta relacja!

  OdpowiedzUsuń

Zobacz więcej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...