czwartek, 7 stycznia 2016

Miasteczko w mieście - El Jadida

Celem wyprawy nie była sama El Jadida, ale znajdujące się tutaj dawne miasteczko portugalskie Mazagan. Portugalczycy zajmowali miasto w okresie XVI-XVIII i to im zawdzięczamy pozostałe fortyfikacje.
El Jadida znajduje się mniej więcej godzinę drogi od Casablanki. Tubylcy zalecali nam wzięcie taksówki z dworca do fortecy, jednak trochę ruchu nikomu nie zaszkodzi :) Szczególnie, że to tylko 15 minut drogi od dworca i część drogi prowadzi nad oceanem.

Gdy kończy się promenada, zaczyna się port. Możemy zobaczyć rybaków zajmujących się swoimi łodziami, zakupić świeżą rybę i po drugiej stronie ulicy zanieść ją na grill. Ja jednak niedługo tam wytrzymałam, rybi zapach i rybie wnętrzności - to za dużo jak dla mnie ;)


Miasteczko portugalskie Mazagan

Jeszcze jakieś 3 minuty drogi i doszliśmy do celu, czyli portugalskiego miasteczka.
Dookoła otoczone murem, prowadzi do niego jedna brama. Przechodząc przez nią, już można poczuć inny klimat. Piaskowe budynki odcinają się od reszty miasta, a sklepiki są jakby bardziej przyjazne od tych, które znajdziemy na soukach w innych miejscach. Idąc prosto, dojdziemy do bram fortecy, gdzie przywita nas ochroniarz. Wstęp jest bezpłatny.
Znajdziemy tutaj kilka zachowanych armat, wieżę strażniczą i długie mury, po których warto zrobić sobie krótki spacer.

Punktem obowiązkowym jest też zobaczenie cysterny. Wejście do niej znajduje się na głównej ulicy, kilka metrów przed bramą prowadzącą do fortecy. Bilet kosztuje 10 DH. Na miejscu czeka na nas przewodnik, który chętnie (za opłatą) oprowadzi nas po cysternie. Miejsce jest jednak tak małe, że nie ma to sensu. W pierwszej salce możemy zobaczyć na wystawie m.in. obrazy porównujące obecny i przeszły wygląd miasta. Dalej znajduje się wcześniej wspomniana cysterna, w której przechowywano wodę pitną. Słupy i sklepienia w stylu gotyckim były ukryte przed światem przez kilka wieków, gdyż Portugalczycy przed ucieczką z miasta wysadzili wejście do cysterny. Obecnie możemy podziwiać tam piękną grę wody i światła.Przed opuszczeniem miasta polecam udać się w ulicę za murami Mazaganu, która poprowadzi nas na wysuniętą w ocean promenadę. Można tam posiedzieć, odpocząć. I są też tam koty! Te mają więcej szczęście, gdyż rybacy dzielą się z nimi swoim połowem.Gdzie zjeść?

Na koniec jeszcze informacja praktyczna, czyli gdzie zjeść. Mamy do wyboru liczne restauracje znajdujące się na głównej promenadzie. Różne kuchnia, smażalnie ryb, miejsce typowo turystyczne. Jeśli wolicie jadać jak miejscowi, polecam udać się w okolice dworca autobusowego. Na przeciwko niego znajdują się liczne restauracje zapraszające nas swoimi tajinami.


10 komentarzy :

 1. Takie słoneczne widoki zdecydowanie były mi potrzebne. Od razu mam więcej energii z samego rana :). I piękny kocur!

  OdpowiedzUsuń
 2. Ale piękne widoki! :) chętnie bym tak się powygrzewała na takim słoneczku :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Przepiękne zdjęcia! I te cysterny! Uwielbiam żebrowe sklepienia i ten efekt odbicia w wodzie! Dobrze jest pooglądać takie cuda w zimne, styczniowe dni ;-)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Dziękuję :) Gra światła i wody była chyba najciekawszym elementem miasteczka!

   Usuń
 4. Ostatnio bardzo często wpadam na blogi, na których poruszany jest temat różnego rodzaju podróży. Coraz częściej mam wrażenie, że jeszcze bardzo wiem o świecie, bo właściwie nie miałam wcześniej pojęcia o miejscach, o których czytałam. To miasteczko również jest piękne, a zdjęcia mają rewelacyjny klimat.

  Pozdrawiam,
  www.marzena-janik.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Zgadzam się, jest tyle pięknych miejsc do zobaczenia, o których nie wiemy :) Dlatego lubię wyjść poza stolice czy większe miasta, żeby odkryć coś ciekawego :)

   Usuń
 5. Niesamowicie musi być znaleźć się w wnętrzu takiej cysterny, chyba godzinami bym stamtąd nie wyszła robiąc zdjęcia :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tak, to było cudowne! Robiłam mnóstwo ujęć z różnych pozycji! Miałam ochotę też sama wejść bardziej do środka, ale było za dużo wody i buty zdecydowanie by mi przemokły

   Usuń
 6. Ale piękne zdjęcia. Mamuńciu ja chcę żeby było już ciepło!!!!!!!

  OdpowiedzUsuń

Zobacz więcej

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...